Pontyfikat Jana Pawła II był niezasłużonym darem dla Polski i świata
W homilii hierarcha podkreślił, że nie ma w katedrze nikogo spośród reprezentantów starszego i najstarszego pokolenia, kto nie pamiętałby wieczoru 16 października 1978 r., kiedy kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża.
"Ta niewiarygodna wiadomość zastała nas w momencie, który będziemy pamiętać do końca życia: w domu, w sklepie, na ulicy, przy obieraniu ziemniaków. I chyba nie ma nikogo ze starszego i średniego pokolenia, który by nie pamiętał tamtego wieczoru 2 kwietnia sprzed 20 lat" - podkreślił.
Według hierarchy nastrój na ulicach polskich miast tworzyły wówczas "rzędy świec tworzące długi, jaśniejący szpaler i tłumy modlących się ludzi". "W tym nastroju było coś z Wielkiego Piątku, coś ze zmartwychwstania, coś z wniebowstąpienia" - ocenił.
Przypomniał słowa usłyszane tego wieczoru od przypadkowo spotkanej na ulicy dziewczyny: "Proszę księdza, niebo się z Ziemią spotyka".
"Pamiętajmy o tym pontyfikacie, który był coraz bardziej profetyczny, który był niezasłużonym darem dla Polski, dla Europy, dla świata. Wspominamy i będziemy nosić w pamięci wszystkie te spotkania z nim: tu w katedrze, na Placu Zwycięstwa i w tylu miejscach Warszawy, Polski, w Rzymie, na świecie" - podkreślił bp Janocha.
"Papież-święty, papież-prorok, papież-budziciel sumień, zwiastun wolności, budowniczy mostów, myśliciel, filozof, humanista. Z tych niezliczonych wymiarów jego przebogatej osobowości chciałbym zatrzymać się na dwóch: poeta i mistyk" - zaznaczył.
Przypomniał słowa, które Karol Wojtyła wybrał, kiedy został biskupem: "Totus Tuus". "W tych dwóch słowach streszcza się tajemnica Jego życia: Totus Tuus - cały Twój. Bez reszty, bez podzielenia, aż do śmierci" - powiedział.
Po mszy św. w archikatedrze odbył się koncert oratorium "14 Encyklik" w wykonaniu Warszawskiego Chóru i Orkiestry im. Św. Jana Pawła II pod batutą Zofii Borkowskiej. Utwór składał się z czternastu części, a każda z nich nawiązywała do jednej z encyklik napisanych przez św. Jana Pawła. Warstwa muzyczna utworu czerpała z różnych źródeł – od chorału gregoriańskiego, muzyki cerkiewnej, po jazz czy muzykę rozrywkową – nawiązując do uniwersalności i bogactwa teologicznego przesłania papieża-Polaka.
W diecezji warszawsko-praskiej mszę św. z okazji 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II w katedrze pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika odprawił ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński. Po Eucharystii Chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod kierownictwem Jakuba Siekierzyńskiego wykonał koncert pt. "Zdumieni światłem". W katedrze zaprezentowana została również wystawa "Karol Wojtyła – inspiracje".
Obchody zainaugurują całoroczny cykl wydarzeń "DUC IN ALTUM – WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ", w ramach których odbędą się m.in. wykłady i koncerty nawiązujące do duchowego dziedzictwa papieża-Polaka. Ich celem jest refleksja nad jego nauczaniem i wpływem, jaki wywarł na współczesny Kościół i świat.
Papież Jan Paweł II zmarł w Watykanie 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia. Miał 84 lata. Jego pontyfikat trwał 26 lat. Beatyfikacji papieża dokonał 1 maja 2011 r. Benedykt XVI, a kanonizacji – 27 kwietnia 2014 r. Franciszek.(PAP)
iżu/ jann/ lm/
