Czesław Bartkowski uhonorowany Złotym Medalem "Gloria Artis"
Bartkowski, jeden z czołowych muzyków jazzowych w Polsce, urodził się 19 kwietnia 1943 r. w Łodzi. Ukończył Państwową Średnią Szkołę Muzyczną we Wrocławiu w klasie perkusji prof. Edmunda Treichla. Zadebiutował w 1960 r. jako perkusista zespołu "Far Quartet" Jerzego Pakulskiego.
Grał w zespołach m.in. Krzysztofa Komedy, Zbigniewa Namysłowskiego, Czesława Niemena, Tomasza Stańki, Adama Makowicza i Michała Urbaniaka, a także w triach z Tomaszem Stańką (trąbka) i Adamem Makowiczem (fortepian), Wojciechem Karolakiem (fortepian, organy) i Tomaszem Szukalskim (saksofon tenorowy), Arturem Dutkiewiczem (fortepian) i Andrzejem Cudzichem (kontrabas), Markiem Blizińskim (gitara) i Zbigniewem Wegehauptem (kontrabas) oraz Andrzejem Jagodzińskim (pianino) i Adamem Cegielskim (kontrabas).
Uczestniczył w nagraniach wielu polskich wokalistów: Ewy Bem, Grażyny Auguścik, Urszuli Dudziak, Agnieszki Wilczyńskiej, Anny Stankiewicz i Stanisława Sojki.
Występował niemal na wszystkich prestiżowych festiwalach jazzowych na świecie (USA, Izrael, Liban, Etiopia, Nowa Zelandia, Australia, Japonia, Indie oraz niemal cała Europa), gdzie na scenie spotykał się z muzykami zagranicznymi, takimi jak: Freddie Hubbard, Clark Terry, Joe Newman, Art Farmer i Ben Webster.
Był uczestnikiem wielu ważnych dla historii polskiego jazzu wydarzeń. W połowie lat 70. wziął udział w nagraniu takich płyt jak "Kujaviak Goes Funky" Zbigniewa Namysłowskiego i "Easy!" Wojciecha Karolaka, a w latach 80. współtworzył najsłynniejsze albumy dekady – "Time Killers" z Tomaszem Szukalskim i Wojciechem Karolakiem oraz "Tina Kamila" Szukalskiego.
Od 1993 r. jest wykładowcą w klasie perkusji i kierownikiem Wydziału Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina oraz Policealnym Studium Jazzowym im. H. Majewskiego w Warszawie.
W 2017 r. został uhonorowany Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", w 2020 r. zaś – Srebrnym Krzyżem Zasługi. (PAP)
ksi/ miś/