reklama
kategoria: Kraj
26 listopad 2023

Parada z okazji 125 lat elektrycznych tramwajów w mieście

zdjęcie: Parada z okazji 125 lat elektrycznych tramwajów w mieście / fot. PAP
fot. PAP
Z okazji Katarzynek oraz 125-lecia uruchomienia tramwajów elektrycznych w Poznaniu, w niedzielę przez stolicę wielkopolski przejedzie jubileuszowa parada historycznych pojazdów szynowych. Podczas obchodów chętni będą mogli m.in. pokierować tramwajem czy autobusem.
REKLAMA

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) poinformowało, że wiosną 1898 r. ówczesny poznański przewoźnik - Posener Strassenbahn - uruchomił pierwszy tramwaj elektryczny w mieście. Cytowany w komunikacie prezes MPK Poznań Krzysztof Dostatni zaznaczył, że jubileuszowe obchody łączą się z dniem świętej Katarzyny - patronki tramwajarzy, opiekunki przewoźników.

Dostatni wskazał, że w ramach obchodów przewoźnik przygotował na niedzielę m.in. paradę tramwajów i prezentację historycznego taboru MPK Poznań, „naukę jazdy” tramwajem i autobusem miejskim czy wycieczki w Centrali Nadzoru Ruchu. "Zaplanowaliśmy wystawy, pokazy, a wspólnie z organizatorem publicznego transportu zbiorowego także okolicznościową kartę PEKA na okaziciela, na której znajdzie się obraz tramwaju typu I, uwieczniony niegdyś na pocztówce, która obecnie znajduje się w zbiorach Pana Sławomira Olejniczaka" - wymienił.

O godz. 11 rozpocznie się parada historycznych tramwajów. Wezmą w niej udział pojazdy m.in. typu I z wagonem doczepnym WD, KSW+S2D, N+ND, Konstal 102N i 102Na, Duwag GT6, GT8 i GT8ZR, które przejadą trasą: Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Dąbrowskiego – Roosevelta – rondo Kaponiera – Święty Marcin – Podgórna – Strzelecka – Królowej Jadwigi – Górna Wilda – 28 Czerwca 1956 roku – Pamiątkowa – Zajezdnia Madalińskiego.

Od godz. 12 w zajezdni przy ul. Madalińskiego będzie prezentowany historyczny tabor oraz zabytkowe samochody z kolekcji Automobilklubu Wielkopolski. MPK przypomina, że w czasie obchodów będzie prezentowany, niedawno wyremontowany, pochodzący z 1930 r. wagon S2D nazywany "Dużym Szczeciniakiem". Pojazd od lat 70. XX wieku służył jako altanka na działce w podpoznańskim Suchym Lesie; został odnaleziony przez pasjonatów w 2003 r. i przekazany przez ówczesnego właściciela w zamian za domek-kontener.

Od godz. 11 do godz. 17, w zajezdni przy ul. Głogowskiej będzie prowadzona nauka jazdy tramwajem, czyli trwające około 10 minut przejazdy Moderusem Beta dla zarejestrowanych wcześniej chętnych. Z kolei przejazdy autobusem szkoleniowym będą realizowane na parkingu przy Galerii Panorama, przy ul. Góreckiej. Także od godz. 11 do 17 będą tam prowadzone zajęcia dla zapisanych wcześniej chętnych posiadających prawo jazdy kat. B.

Na terenie zajezdni przy ul. Głogowskiej w godz. od 12 do 16 będzie można zwiedzić Izbę Pamięci i Tradycji MPK Poznań oraz wziąć udział w warsztatach tworzenia obrazów z korali. Przygotowano również wystawę drewnianych modeli tramwajów oraz zwiedzenie Centrali Nadzoru Ruchu - na co obowiązywały zapisy.

MPK podało także, że przy Galerii Panorama zorganizowana zostanie prezentacja autobusów, m.in. Jelcza 043 - tzw. ogórka - z przyczepą oraz pojazdy Mercus, Mercedes-Benz Conecto czy Solaris Urbino 12 hydrogen.

Pomiędzy lokalizacjami, w których w niedzielę będą odbywać się wydarzenia związane z Katarzynkami, będzie kursować specjalna, bezpłatna linia autobusowa obsługiwana przez takie pojazdy jak Ikarus 280, DAF MB200, MAN oraz piętrowy MAN z Gdańska.

Z okazji dnia św. Katarzyny, na godz. 15, w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Głogowskiej 97, zaplanowano mszę św. w intencji pracowników MPK Poznań oraz ich rodzin.

Jak podaje przewoźnik historia Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu Sp. z o. o. sięga 1880 r., kiedy to powstało Poznańskie Towarzystwo Kolei Konnej. Została wówczas uruchomiona pierwsza regularna linia tramwaju konnego na trasie od Dworca Kolejowego do Starego Rynku. Przewozy tramwajami trakcji elektrycznej rozpoczęto w Poznaniu w marcu 1898 r. Początkowo jeździły one trasami tramwajów konnych. (PAP)

autor: Szymon Kiepel

szk/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Września
0°C
wschód słońca: 07:57
zachód słońca: 15:46
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrześni

kiedy
2025-01-10 19:00
miejsce
Wrzesiński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-21 16:00
miejsce
Wrzesiński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-21 19:00
miejsce
Wrzesiński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-08 18:00
miejsce
Wrzesiński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany