reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
4 maj 2024

Koncert Sinfonii Iuventus z okazji 110. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika - 25 maja

zdjęcie: Koncert Sinfonii Iuventus z okazji 110. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika - 25 maja / fot. PAP
fot. PAP
Koncert Sinfonii Iuventus w Muzeum Historii Polski z okazji 110. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika, odbędzie się 25 maja. Zabrzmi m.in. "Sinfonia sacra" i "Sinfonia rustica", wystąpi także Andrzej Jagodziński Trio.
REKLAMA

Andrzej Panufnik (1914-1991) to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Wyjechał z Polski w 1954 r., sprzeciwiając się komunistycznej opresji i krępowaniu twórczych swobód. Działalność twórczą kontynuował w Wielkiej Brytanii, zdobywając tam wielkie, także międzynarodowe uznanie, potwierdzone nadaniem mu tytułu szlacheckiego przez Elżbietę II – czego doświadczyło niewielu Polaków.

Podczas koncertu w MHP zabrzmią jego "Sinfonia rustica" oraz "Sinfonia sacra". "Sinfonia rustica" została nagrodzona w Konkursie Kompozytorskim im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1949). "Jest trzecim dziełem tego gatunku, lecz autor nie nadał jej takiego numeru, gdyż dwie pierwsze zaginęły podczas wojny – nie nazwał jej też +Pierwszą+ i odtąd nadawał swym symfoniom charakterystyczne przydomki (+Elegiaca+, +Sacra+, +Mistica+, +Votiva…)+" - czytamy na stronie Sinfonii Iuventus.

"+Sinfonia rustica+ powstała jako wyraz mego zamiłowania do muzyki ludowej północnych regionów naszego kraju, których pieśni mają wyjątkowy urok. Również sztuka ludowa tych okolic wyróżnia się pełnymi wyobraźni drewnianymi rzeźbami, olśniewającymi strojami i misternymi, kolorowymi wycinankami, abstrakcyjnymi lub na wpół abstrakcyjnymi, o często symetrycznych wzorach. Postanowiłem w mojej nowej symfonii odzwierciedlić charakter tej naiwnej, lecz pełnej uroku sztuki. Wszystkie elementy utworu miała wręcz cechować wycinankowa symetryczność" - tak Andrzej Panufnik pisał o swym dziele.

Z kolei "Sinfonia sacra" ukazuje kolejną fazę twórczego rozwoju autora – powstała na zamówienie Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku dla uczczenia przypadającego na 1966 r. millenium chrześcijaństwa i polskiej państwowości. "Biorąc pod uwagę źródło inspiracji, chciałem, aby ta kompozycja była bardzo polska w charakterze, a także, aby podkreślała tradycję katolicką, tak mocno zakorzenioną w kraju mojego urodzenia. W związku z tym oparłem +Sinfonia sacra+ na pierwszym znanym hymnie polskim, +Bogurodzicy+, wspaniałej pieśni gregoriańskiej. […] programowa treść muzyki sprawia, że słuchacz wciąż może czuć atmosferę pola bitewnego i modlitwy – tych dwu uporczywie powtarzających się elementów, dominujących w życiu Polaków w ciągu tysiąca lat ich tragicznej historii" - zaznaczył Panufnik.

W programie koncertu znalazł się również Koncert fortepianowy g-moll na trio jazzowe i orkiestrę symfoniczną. W partii solowej wystąpi Andrzej Jagodziński - waltornista z wykształcenia, pianista jazzowy, akordeonista, kompozytor, aranżer i pedagog. W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie, zdobywając ogromną popularność i uznanie, nagrywając wiele cenionych płyt. Do najpopularniejszej należy "Chopin" z 1993 r. w trio z Adamem Cegielskim na basie i Czesławem "Małym" Bartkowskim na perkusji. Otrzymał za nią Fryderyka w kategorii najlepsza płyta jazzowa. Album ten zapoczątkował modę na jazzowe interpretacje muzyki Chopina, wyznaczając zarazem ważne pole twórczych zainteresowań muzyka: eksplorację pogranicza muzyki klasycznej i jazzu. Do tej sfery należy też Koncert g-moll, który powstał z okazji 20-lecia istnienia Andrzej Jagodziński Trio.

Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa poprowadzi Maciej Tomasiewicz - absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończył studia w specjalnościach kompozycja i teoria muzyki oraz dyrygentura symfoniczno-operowa. W latach 2019-2022 był dyrygentem-asystentem w Filharmonii Narodowej; był też zastępcą Kierownika Muzycznego Opery Śląskiej. W sezonie 2020-2022 pełnił rolę kierownika artystycznego Śląskiej Orkiestry Kameralnej. W 2021 r. otrzymał odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej". W jego repertuarze wiodącą linię wyznacza muzyka polska. Jak dotąd nagrał m.in. utwory: Ryszarda Bukowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Eugeniusza Knapika, Karola Lipińskiego, Piotra Mossa, Stefana Bolesława Poradowskiego. Szczególne miejsce w jego repertuarze znajdują kompozycje Bolesława Szabelskiego.

Koncert odbędzie się 25 maja o godz. 18 w Sali Audytoryjnej Muzeum Historii Polski.

Polska Agencja Prasowa objęła wydarzenie swoim patronatem medialnym. (PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

akr/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Września
11.5°C
wschód słońca: 06:44
zachód słońca: 16:21
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrześni

kiedy
2024-11-05 19:00
miejsce
Wrzesiński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-09 16:00
miejsce
Wrzesiński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-10 15:30
miejsce
Wrzesiński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-15 17:30
miejsce
Wrzesiński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany